logotyp

Jak je to s povinností kontroly systému vytápění?

Ještě jsme nezačali pořádně topit naší novou kotelnou s tepelnými čerpadly a už začínají od správců bytových domů chodit emaily s informcemi, co nás čeká ohledně pravidelných kontrol topení a větrání v domě. Jako bychom neměli dost pravidelných kontrol a revizí kolem elektřiny, plynu a hromosvodů. Od loňského roku vešla v platnost kontrola topného systému spolu s odvětráním. 

Jelikož máme vytápění nové, povinnost se nás bude týkat za tři roky, takže se vše vyjasní a po třech letech kontrol bude celkem jasno v provádějících osobách, potřebné dokumentaci a výsledcích kontrol, což vidím jako velké pozitivum. Červený text je dopis od správce (Prodomia), který v brzké době očekáváme od SBD.

Vážení vlastníci bytových domů, vážené předsedkyně a vážení předsedové BD a SVJ,

v příloze vám zasíláme informace k nutnosti naplnění legislativního rámce ve smyslu vyhlášky č. 38/2022 Sb., konkrétně o nutnosti provádění kontrol topného systému vytápění a kombinovaného systému vytápění a větrání.

Text vyhlášky viz. příloha.

Níže uvádíme stručný popis obsahu vyhlášky.

Povinná kontrola kotlů a příslušných rozvodů tepelné energie v budovách byla zavedena již novelou zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií v roce 2012. Původně se týkala pouze kotlů na spalování paliv o jmenovitém výkonu 20 kW a výše a neplatila pro rodinné domy, byty a stavby pro rodinou rekreaci (pokud nesloužily výhradně k podnikatelským účelům). Tato povinnost byla zavedena do zákona jako implementace Směrnice EP a Rady 2010/31/EU o energetické náročnosti budov.

To se změnilo další novelou zákona o hospodaření energií z roku 2020, která vycházela ze Směrnice EP a Rady (EU) 2018/844 ze dne 30. května 2018, kterou se mění směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov a směrnice 2012/27/EU o energetické účinnosti.

Podle novelizovaného znění je nyní povinná kontrola systémů vytápění budov se jmenovitým příkonem nad 70 kW a platí pro všechny budovy, u kterých je součet jmenovitých výkonů všech instalovaných zdrojů tepla nebo přípojných výkonů odběrného místa soustavy zásobování tepelnou energií vyšší jak 70 kW. Pro obytné budovy se uvažují pouze zdroje, které zásobují teplem více než jednu jednotku.

Povinnost se týká všech bytových domů, které mají spalovací zdroje, elektrické vytápění a tepelná čerpadla, a také bytových domů s centrálním zásobováním teplem, kde se počítá s přípojným výkonem odběrného místa.

Kontrola se vztahuje na celý systém vytápění, včetně příslušenství, tj. včetně otopných těles (radiátorů).

Povinnost začala platit od března 2022.

Náležitosti kontroly jsou uvedeny právě v prováděcí vyhlášce č. 38/2022 Sb. o kontrole provozovaného systému vytápění a kombinovaného systému vytápění a větrání, podle které je povinnost provádět tyto kontroly pravidelně, a to v intervalu nejméně jedenkrát za 5 let. Kontrolu smí provádět pouze energetický specialista, který je ke kontrole autorizován Ministerstvem průmyslu a obchodu. Seznam autorizovaných energetický specialistů je uveden na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu ČR s typem oprávnění: „kontrola systémů vytápění“.

Kontrola probíhá vícestupňově, jak to přímo nařizuje vyhláška. Nejdříve proběhne setkání s majitelem objektu, kde se předají podklady, (např. PENB, podklady k otopné soustavě, atd.) a zpracuje se plán kontroly. Následně proběhne vlastní kontrola všech přístupných částí otopné soustavy.

Ve výsledku vznikne zpráva o kontrole, kterou energetický specialista nahlásí do systému ENEX (modul slouží energetickým specialistů k naplňování povinnosti podle § 10 odst. 6 písm. d) zákona o hospodaření energií). Výslednou zprávu předkládá specialista také majiteli objektu (objednateli).

Kontrola platí 5 let !!!

 

Cena se může pohybovat v řádu desítek tisíc korun, dle specifikací každé nemovitosti, které se tato legislativní povinnost týká, ale před zadáním bude SVJ předána konkrétní nabídka.

Zároveň Vás žádáme, v případě, že se rozhodnete zajišťovat kontrolu sami o oznámení této skutečnosti.

Pokud již byla v nemovitosti provedena a nebylo to správci oznámeno, žádáme o nápravu tohoto stavu a dodání kopie výsledné zprávy pro evidenční potřebu správce.

Věnujte prosím uvedené problematice náležitou pozornost.

Za nesplnění povinnosti lze vlastníkovi budovy či společenství vlastníků jednotek udělit podle § 12a zákona pokutu až do výše 200 000 Kč.


Vyhláška č_38_2022 Sb
Zákon č. 406/2000 Sb.

 

Zpět na hlavní výpis

Domů

Created by © 2021 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign