logotyp

Provoz tepelných čerpadel_01

Tak jako tomu bývá u většiny aplikací nových zařízení a změn, tak i v našem případě výměny zdroje tepla pro náš dům musíme řešit na počátku nějaké ty drobné nastavení, abychom pak měli provoz bez problémů.

Začalo to nízkou teplotou v připravovaných zásobnících a dále pak zjištěním vlastníků, že mají páku baterie více natočenou na stranu teplé vody. Teplotu vody jsme nechali upravit, což pocítila většina vlastníků, připomínkující teplotu po spuštění čerpadel. S polohou pákové baterie to pokusíme vyřešit instalací regulátoru tlaku vody na přívodu do domu, jelikož jsme museli zregulovat tlak vody před změkčování a tepelnými čerpadly. Tlak studené vody v domě je kolem 8 atm. Změkčování vody potřebuje pro svůj chod max 6 atm a tepelná čerpadla mají tlakové spínače nataveny na max 8 amt, ale bezpečně pracují při nižším tlaku. Tím, že tlak teplé vody je kolem 6 atm, se při puštění pákové baterie přetláčí studená voda s teplou. Díky vyšímu tlaku studené vody se musí pustit více teplá voda, jen pootočením páky směrem k teplé vodě. 

Již máme objednán redukční ventil, který nainstalujemena přívod studené vody ve vchodě 974, čímž bychom chtěli srovnat tlaky ve stoupačce, tím docílit srovnání tlaků na výstupu z kohoutku a srovnáním páky baterií do středové polohy. U termostatických baterií tento probllém nenastává, jelikož si baterie míchá vodu sama. Po nasazení regulátoru a prověření funkce srovnání tlaků provedeme úpravu i v ostatních vchodech.

Pokud by některý z nájemníků měl pocit, že má v některé fázi dne studenou vodu, prosím o info emailem. Ještě nemáme přesnou informaci o způsobu ohřevu jednotlivých zásobníků během dne v závislosti na venkovní teplotě, takže nemůžeme reagovat bez předchozího upozornění. Máme k dispozici teploměr, který může být zaůjčen pro případné kontinuelní proměřování a následné upravení chodu tepelných čerpadel.

V Dokumentech je ve složce Spotřeby energií lednový přehled, kam zaznamenávám odečty vody a elektřiny pravidelně od 16.1.2023. Z přehledu je patrné, kolik nás stojí ohřev 1m3 vody. Ve někoika sloupcích jsou na celý měsíc předvyplněné hodnoty plynoucí z pevných plateb a distribuce. Ceny VT a NT se budou měnit každý měsíc, jelikž máme elektřinu dle SPOT ceníku, který se počítá průměrem z deních cen.

Ohřev vody Centrothermem se provádí cca 0,5 GJ na m3 vody. Na rok 2023 je cena tepla od Centrothermu stanovena na 847 Kč za GJ, takže do 423,5 Kč jsme stále pod cenou centrálního dodavatele. V zimě bude spotřeba tepelných čerpadel vyšší, takže budeme vycházet z průměru za rok.


Zpět na hlavní výpis

Domů

Created by © 2021 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign